
Konsumenckie usługi kredytowe. Jestem świadomym kredytobiorcą.
- prowadzący: dr hab. Edyta Rutkowska-Tomaszewska, prof. UWr
- semestr zimowy
- wykłady będą prowadzone zdalnie od listopada
- poniedziałek, g. 17.30-19.00
- sylabus
Celem zajęć jest zapoznanie studentów z mechanizmami ochrony konsumenta- kredytobiorcy przewidzianymi w różnych regulacjach prawnych (m.in. w ustawie o kredycie konsumenckim, ustawie o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami oraz konsumenta, w ustawie Prawo bankowe, w ustawie o odwróconym kredycie hipotecznym oraz w ustawie o pożyczce lombardowej). W ich ramach przy omawianiu różnych instrumentów ochrony konsumentów w zakresie usług kredytowych będą prezentowane obowiązujące regulacje prawne (przepisy prawa konsumenckiego), jak i problemy praktyczne stosowania tych przepisów (w świetle orzecznictwa sądów i organów ochrony), a także stwierdzone nadużycia kredytodawców (banków, skoków, instytucji pożyczkowych) świadczących usługi kredytowe konsumentom. W szczególności zostanie przedstawiona problematyka odpłatności za konsumenckie usługi kredytowe w kontekście kosztów ponoszonych przez konsumenta, obowiązków informacyjnych kredytodawców wobec konsumentów, klauzul abuzywnych w tych umowach, zarówno gdy idzie o dopuszczalność ich pobierania, kształtowania ich wysokości, jak i dokonywania ich zmian w trakcie trwania umowy (klauzule modyfikacyjne), wynikających z obowiązujących regulacji ograniczeń w tym zakresie, co do możliwości ich pobierania oraz wysokości. Będzie także mowa o szczególnych uprawnieniach kredytobiorców, m.in. odstąpieniu od umowy, prawie do przedterminowej spłaty kredytu przez konsumenta i proporcjonalnej obniżki całkowitego kosztu kredytu, wypowiedzeniu umowy, spłacie kredytu w walucie zaciągniętego kredytu innej niż polska, restrukturyzacji zadłużenia. Istotą tych zajęć jest wyposażenie ich uczestników w wiedzę z zakresu instrumentów ochrony kredytobiorcy konsumenta wynikających z regulacji ochronnych oraz zapoznanie i uświadomienie różnych zagrożeń oraz potencjalnych możliwości naruszania interesów konsumentów na rynku usług kredytowych oraz przewidzianych przez prawo możliwościach ochrony ich interesów przed nadużyciami ze strony kredytodawców świadczących usługi kredytowe. Zdobyta wiedza i umiejętności podczas tych zajęć pozwoli na bycie świadomym konsumentem na rynku usług kredytowych.
Formą prezentacji będzie wykład dialogowany przy zapewnieniu aktywności uczestników wraz ze wskazaniem przypadków z praktyki.
Na koniec, studenci w zespołach rozwiążą opracowany przez wykładowcę autorski kazus obejmujący problemy poruszane na wykładzie.